联系我们

  • Shanghai Electric Institute
  • Telephone:021-38223360
  • Address:300 Shuihua Road, Pudong New District, Shanghai
College dynamics Current location:Home > > College dynamics
Announcement of the 2020 Postgraduate Scholarship Award of Shanghai Dianji University
Added:2020-10-28     Views:

In accordance with the spirit of the Shanghai document and the relevant documents of our school, upon self-recommendation by students, on the basis of comprehensive assessment, the second-level college graduate scholarship evaluation committee will review and pre-evaluate and report the results to the school after publicity. The school's graduate scholarship evaluation leading group conducted an audit and made a decision after discussion. The winners are announced as follows:

1. List of winners of the 2020 National Postgraduate Scholarship

Fu Xiaolin, Liu Yang, Ding Jiale, Ma Pengchi, Yang Yang, Ma Wanxing, Niu Fan

2. List of 2020 Graduate Academic Scholarship Winners

1. School of Electrical Engineering

First prize ( 56 winners in total )

Niu Li Zhuang Zhuang Zi Chen Li Haobo Zhang super Bai Tianyu Heyao Ting Liu Yang Fu Xiaolin Ding Yue

Yang Hao Zhang Ze Wan Guo Bao Li Shaopeng positive double MA Peng Chi Zhang Kaiou surgery Pei Liu Heng Lee Crane

Wuhao Nan Li Qin Zhang Zhiyu Wang Zheng Hao Xu Chang Shu Road Mencius week Jie Zhao Tao Menglin strong

Liu Yang Chen Dong Qu Zhaoyu Zhuo Provincial TELECOMMUNICATIONS FOR D -day Sun Weibin Zhang Zhao source Wang Xu

Peng Wenhao李琼琼李佩Yue Yang Lin Zouding Jiang Jin Jia Hui Lee Dong Lu Zhilin left its residue

Li Fang Wang Qingqiu climb Jun Wang positive living Pengfei Song Ze Wei Hang Xu Yuntong a Guo Yuting

Section Yu-Bin Zhou Yi

Second prize ( 83 in total)

Like Yu Wang ultra Xu Rui Li Shuo Wang Xingyu pure Leimeng Qi Zhang Yan Pei Chen Zhen Yang

Zhang Yan Zou Zhijun Ma Jing Han Ding Fan Wei Xuebing Zheng Kunpeng Li Xin Li-setting effort Luo strong

Han Yanan seed Chen Yu Lin Shen Jun Li Jin Yonghao Vietnam volt Di Hongyu Yang Ming Lu Zhijun Ren Huaixin

Cheng Pengyu Ma Tao Cheng Lan Dai Yunze Li Yongxiang Lu Hongzhuang Lu Hailing Yu Wenqiang Ma Menglin

Zhu Jiawei Cao Shanxiu Wang Chaoqun Yang Jiatai Fang Chuan Liangjiang Zhou Dynasty Wei Wu Hao Ze Xu Xiaoxiao

I super handsome Zhao Peng Xinjie into the Plain Dong Hao Zhang Yiwei Shalin Lin Yang Sen Zhang also

Huang Qifan Zhao Xiaoyuan Gu Yunxiang Liang Zhichao Wang Tao Luo Ji Dong Yifan left Ya-hui Huang Zhibin

Zhangheng Qi Chen Yao Ge Qiongyu Baiji Bo Wang Chuan Liu Xi Cui Gaoyang Swan Pang bright Danzhi Kang

Liao Wanting Wang Mian Luo Peng Bo Andong learning Xiaofei Shen Lin super Han Mao Xiao Chen Shuai

Xue Ke Li Man

Third Prize ( 111 in total)

Zhang Ling Kai Yang strong construction according to Hanlin Ka Yi Gu Yong Ho jiabao Zhao Xinliang Leung Chi Shing Chang Xin

Segment profit Cong Han Yuchen Wang Meng Ye Zijun Wu Lei Li Han Shuo Li Heng Cheng source Zhang Zihao

Xu Zhiming Guo Yu Jue Wang Fei Bao WorldCom Danya Wei Wu Tsung different Hurong Hui Tang Qiao Li Minjie

Sun Zhen Li Yan, Zheng Chunsheng Lu Liang Chen Jinsheng Wang Guangnan Yuwang Wang Liu Heng Lee Crane

Chen Chen Wuhao Nan Li Qin Wang Pengyu Ren Huaixin Lu Zhijun Zhang Zhiyu Wang Zheng Hao Cheng Pengyu

Li Qinghui Ma Tao Cao Rongbin Cheng Lan Dai Yunze Gu Yuxuan Li Houxiang Li Yongxiang Liu Sihao

Lu Hongzhuang, Lu Hailing, Mencius, Shushen, Hebiao, Tan Lisi, Wang Zhaoran, Wang Mixin, Xu Changlu, Yao Zhisen

You Hongyu Zhao Fanfan Zhou Jie Chen Xuehui in Macheng Hu Wen Qiang Ma Menglin Huangtai Ru Li Hua fire

Zhu Jiawei Zhao Weiliang Kun Cao Shanxiu strong Taomeng Lin Wang Ding Shaoyun Maria Wang Wanlong Li Zhen

Yang Jiatai Zhangbing Qian Liu Yang Chen East Room Chuan Liang Feng Fei Yue Jiang Zhou Li Kang Ji Wei

Liu Kangma, Canon Canal Provincial Committee, Shen Yali, Wang Chaowei, Wang Xiaobin, Cheng Sheng, Shi Weichao, Liang Jiangyi

Jia Yu Zhang Yao Linping Ruichenqinxiao Zhou Zhiqiang Liu Shichang Wang Jinqiu Cao Tian Chang Chen Zhiyao

Blocking Ye Wang Xin Li Tianyu segment Zhenyu Qian Cheng Song Yi Jin Sheng Yuan Xu Xin Zhou Han

Luo Liqin Zhao Lu Yao Yang Yong Li Lei Cheng Liu Jiahua canal ultra cool giant cloud Yang Yuchen Health

Xubao He Gong Dawei Zhang Kai Qian Kai Hu Zhao Yue Zhouxian Li Luojian Ren Xu Liang Lu

Husi Peng Zhu Jincheng Wang Chi circumference Tianshui Chendian Hui Wu Qiao Liu rushing water and Gains

2. School of Mechanical Engineering

First prize ( 24 winners in total )

Zhao Lingling Li Xie Xie Nengbin Liu Mingwang Jiang Haojie Deng Yaochao Ji Lin Xiong Ying Wang Meng

Wang Guanke Sun Xiaoqian Tang Li SUN souvenir sheet Chi Pu Tao Wang Jing Xu Jiali Yu Changqing Zhuangzhuang

Huang Yue Xu Zhong Xie Zhongqi Cuijing An ultra Wu Tao Lu Hao

Second prize ( 37 winners in total )

Jiang Shan Lu Jing Zhu Hongyan Zhu Mingming Zhu Yi Qi Jinbo Chen Xinnan Zhujin Dong Yin Hao

Shen He segment Qianqian Wu endure Zhuzhen Kun Fu Zhihao Zhang Zhicheng Liu Chang Lu Liang Tang Yong-Jin

Liu Qin Li Chun Zhang Shijie Liu Kexin high Jie Hua Jing Wang Yuan, Cui Miao Xie Fengze

Yu Ronglei Du Xinyu Sun Na Ge Xiang Feng Xinyue Cai Hao Ran Hu Yao Han Xiao Huang Qinying

Li Xufeng

Third Prize ( 48 winners in total )

Wen Ning Xu Cong Zhang super Qintian Hao Yuan Tong Yan Cheng Huang Huimin Zhang Zhiling Song Dai Jintao

Lu Ziling Han Xiaotian Chen Jiale Liu Shihao Yang Cheng Yu Jianqin Tang Yinkun Wang Huiwen Zhan Jin

Zhang Xiaowen Wang Yulin Zhang Jinjing Shu Jie Qian Chen Yuan Chuan Peng Shuai Zhang officer Liu Xu Zeyu positive

Yang Wen Bai Bian Yu Tao to Shen Fu Jiahua Donger Feng Tian Zhen Yang Yang Lun Liu Tao Yan Daosen

Zhouhan Jie Liang Ding Zhehao super packet Tangzi Jiang Yang Yang beam jianbo John Wei Cong Guoyu Wei Lin Shicong

Xiong Fan Tang Xuhui Zhou Yilu

3. School of Electronic Information

First prize ( 20 winners in total )

Huang Yan dry Fangruo Yu Zhang Cui Lu Xin Zhang Xin Zhang Xu Zhuanlin letter to Bin Zhang Yan Juanjuan

Haotian Zhang Cao Wei Zhang Kai in Hong Ting Ma Wan Xing Xu Lingling Liu Mo Han Xu Qing-Ming Li Courtney

Shi Kexin Wang Aqing

Second prize ( 30 winners in total )

Think of the phrase Liping Xu Xi Kecao Yu Qing Ren Yuxiang Zhang Yingying Zhu Xiao Lu Jian Li Hong

Jiaoling Bin Li Na Chang Yao-hui Chang Ye Gong Yu Chen Panchen Jie Liu Xiao Yang Yue Feiyang Rocen

Wang free free Liu Hang Zhang Lei Xu Hao Yuanfeng fruit Zhengxiu Kai Wang Rui Hu Jinxi Liu Song

Lin Jinchen Qiao Feipeng Li Chunting

Third Prize ( 40 winners in total )

Liu Haiyang Wang one hundred million Feng Yu Cheng Shen Lan Hong super happy Wang Cheng Shu Zhang Wei Deng wave

Yanghao Jiang Shang Lei Zheng Lei He Jianli Yang Fan Wang Xiao Tian Chang Kui Li continued Xin Gao Xinyu

Lin Zhen Gu Li Guoying Kui Shen prosperity Zhe Di Jiaqing Huangze Kun Ling Yan Zheng Qian Chen Bao

Yifei pure dry snow Geng Yang Shuang Zhang Lei Min Qi Zhushao Ming Shen Zhou Shengjie bright Yun-long rain

Sun Yi Qiu Chen Geng Chuanping PAN Ji Yuan

4. Business School

First prize ( 13 winners in total )

Song Beibei Ma Yan Chen Biyun Su Xi Ma Xinyu Jiang Yiqiang Chen Wentao Cheng Xiang Zhu Guangxiao

Niu Fan Ganyi Xu Jindi Li Yamo

Second prize ( 19 winners in total )

Pan Jinhui Zhang Xinwei Gong Chunjiang Zhong Licheng Xiao Ying Dong Ran Li Mingming Zhu Jianfeng Li Xuguang

Cheng Junchao Han Jinxian Yao Chongcheng Cao Yajun Wang Jingyang Wang Haitao He Yulong Zu wins Dongdan Jianan

Zhang Yuqing

Third Prize ( 25 winners in total )

Zhou Shiyu Chen Yuting Luo Yi Zhang Guangyu Ho Chen Hu Jingsen Haibin Chen Jie Hao Gang

Wang Dong Xiong Hou billion- Swiss Sunli Yao Cheng Jiaxin Zhu Zhe Zhu Shiwei Zhang Wenjun Wang Peiwen

Liu Yu Wang Lu Yao Wang Hairui core Song Xu Yang Wu Peng Chu Zhou Xi Hu Haiming

3. Winners of the 2020 Graduate Outstanding Achievement Scholarship

1. Competition

Serial number

Game name

Ranking
Rankings

Competition
level

Name



1

China International "Internet + " University Student Innovation and Entrepreneurship Competition Shanghai Division

Gold Award

Provincial level

Jiang Haojie


Zhu Xiangyu


Wang Yunxin


Wei Bowen


Gong Sa


Wang Xin


Li Jianjin


2

China Graduate Electronic Design Competition

Third prize

Provincial level

Beam Jianbo


Xiong Ying


Shi Congcong


3

China Graduate Electronic Design Competition

Third prize

Provincial level

Deng Yaochao


Yang Yang


Niu Fan


4

"Zhaoyi Innovation Cup" The 15th China Graduate Electronic Design Competition

Third prize

National level

Liu Mohan


Li Qingming


Xu Koni


5

"Zhaoyi Innovation Cup" The 15th China Graduate Electronic Design Competition

Third Prize in Shanghai Division

Provincial

Yue Feiyang


Huang Guantong


Shen Canran


6

"Zhaoyi Innovation Cup" The 15th China Graduate Electronic Design Competition

First Prize in Shanghai Division

Provincial level

Zhou Jie


Ding Fan


Tian Yu


7

"Zhaoyi Innovation Cup" The 15th China Graduate Electronic Design Competition

Second Prize in Shanghai Division

Provincial level

Chen Dong


Zhang Xinlin


Li He


8

"Zhaoyi Innovation Cup" The 15th China Graduate Electronic Design Competition

Second Prize in Shanghai Division

Provincial level

Liu Heng


Wang Chaowei


Liu Yang


9

"Zhaoyi Innovation Cup" The 15th China Graduate Electronic Design Competition

Third Prize in Shanghai Division

Provincial level

Qu Provincial Committee


Tao Menglin


Fu Xiaolin


10

"Zhaoyi Innovation Cup" The 15th China Graduate Electronic Design Competition

Third Prize in East China Division

Provincial level

Wu Haonan


Wang Chao


Wei Xuebing


11

National College Students’ Energy Conservation and Emission Reduction Social Practice and Technology Competition

National first prize

National level

Wu Haonan


Yang Jiatai


Zhu Renjin


12

"Zhaoyi Innovation Cup" The 15th China Graduate Electronic Design Competition

Third Prize in Shanghai Division

Provincial level

Xu Changlu


Lu Hongzhuang


You Hongyu


13

The 6th China International "Internet + " University Students Innovation and Entrepreneurship Competition

Third Prize in Shanghai Division

Provincial level

Zhao Yuzhuo


Chen Dong


Li He


Zhang Xinlin


14

"Zhaoyi Innovation Cup" The 15th China Graduate Electronic Design Competition

Third Prize in Shanghai Division

Provincial level

Liu Yang


He Shusen


15

"Zhaoyi Innovation Cup" The 15th China Graduate Electronic Design Competition

Third prize

Provincial level

Xu Jindi


Li Yamo


Meng Zishu


2. Papers

Serial number

topic

Publication
type

Journal /
Conference

Whether Di
Yi author

Name



1

Research on Multi-Objective Optimal Dispatch of Microgrid Containing Electric Vehicles Based on Improved NSGA-II Algorithm

EI

meeting

Yes

Liu Yang


2

Optimization Model of Pure Electric Vehicle Battery-Swapping Dispatch Based on Transportation Problems

EI

meeting

Yes

Zu Shengdong


If you have any objections, please report to the Research and Industry Department of the Party Committee in writing with your real name during the publicity period, and report the situation to be realistic, objective and fair.

Publicity period: 2020 Nian 10 months 27 Ri -11 May 2 Ri

Contact: Teacher Zhang

Contact number: 38223289

E-mail: zhangjinling@sdju.edu.cn


 
Previous:The School of Mechanical Engineering organizes graduate party members to carry out the first lesson education activities
Next:The School of Mechanical Engineering successfully held a special recruitment fair for 2021 graduates of mechanical majors